ПОТПИСАН МЕМОРАНДУМ О ДОКУМЕНТОВАЊУ СТРАДАЊА СРБА

404

Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић, представници градских општина и директор Меморијалног центра Републике Српске Денис Бојић потписали су меморандум о институционалној сарадњи у области документовања страдања српског народа током Одбрамбено-отаџбинског рата на подручју Сарајева и Сарајевско-романијске регије.

Ћосић је истакао да је сарадња озваничена с циљем да се на институционалан, озбиљан и одговоран начин сачува истина о страдању српског народа на подручју Сарајева и Сарајевско-романијске регије током Одбрамбено-отаџбинског рата.

„Источно Сарајево и Сарајевско-романијска регија поднијели су огромну жртву за Републику Српску. Хиљаде погинулих бораца, убијених цивила, несталих и мучених Срба обавезују нас да њихова страдања никада не препустимо забораву, нити да дозволимо да неко други пише нашу историју“, појаснио је Ћосић.

Како је навео, Меморијални центар Републике Српске је и раније био важан партнер, посебно почетком ове године приликом обиљежавања 30 година од егзодуса сарајевских Срба, када су директор Бојић и његов тим својим знањем, опремом и капацитетима помогли да се сниме драгоцјена свједочења људи који су преживјели егзодус и носе истину о тим тешким временима.

„Градска управа Источно Сарајево прилагодила је и посебно опремила простор који ће служити као студио за снимање видео-свједочанстава, како бисмо на достојанствен и професионалан начин забиљежили свједочанства и сачували истину о страдању српског народа“, додао је Ћосић.

Ћосић је казао да је од изузетне важности да се створи најобухватнија аудио-визуелна архива о страдању Срба на овом простору, која ће остати трајно сачувана за будуће генерације.„Наш народ је скупо платио слободу и Републику Српску. Зато имамо дужност да памтимо, биљежимо и чувамо истину“, поручио је Ћосић.