ЛУЧИЋ: ИЛИЏАНСКИ ЈУНАЦИ САЧУВАЛИ НАРОД И ТЕРИТОРИЈУ

1576

У Источној Илиџи данас је почела манифестација „Дани одбране Илиџе“ којом се обиљежава 26 година од напада такозване Армије БиХ на овај крај гдје је српски народ био већина.
Тим поводом служен је парастос за погинуле борце некадашње општине Српска Илиџа у Храму Светог Василија Острошког на Вељинама, а одржан је и округли стол о патриотизму некад и сад.

Припадници такозване Армије БиХ први напад на Илиџу извели су на 22. априла 1992. године, а други 14. маја исте године.

Некадашњи замјеник команданта другог пјешадијског батаљона Илиџанске бригаде Мирослав Лучић појаснио је да су 22. априла 1992. године дотадашње комшије мучки покушале да освоје српску територију.

Он је истакао да је срећа што је Илиџа имала јунаке који су својим тјелима заштитили народ и територију некадашње општине Српска Илиџа, те сачували сваки њен педаљ током цијелог одбрамбено-отаџбинског рата.

Лучић је поручио да се на данашњи дан треба сјетити свих сабораца који су своје животе уградили у одбрану Илиџе и Републике Српске.

Он је напоменуо да су се борбе за тадашње Српско Сарајево и Илиџу водиле током цијелог рата с обзиром на то да је евидентирано 35 или 36 офанзива на ту територију.

Лучић је поменуо сабораце из Првог јуришног батаљона, команданта Слободана Јањића, Дејана Чакара и Дарка Обућину који су у априлу 1994. године страдали у акцији код Горажда, те Бојана Пејића и Момира Готовца који су погинули на простору Нишићке висоравни.

„Илиџанци могу да буду поносни на оно што су урадили, јер ми нисмо изгубили ни педаљ територије. Драго ми је да и данас има много нас који смо се окупили овде и који смо и даље спремни да бранимо наш народ и нашу територију демократским, али и неким другим начинима“, поручио је Лучић.

Он је оцијенио да је највећи израз патриотизма дати живот за отаџбину, те да се, под плаштом патриотизма, дешавају неке друге ствари на које треба указати.

Према његовим ријечима, на то посебно право имају припадници Војске Републике Српске, Илиџанске бргаде и Министарстав унутрашњих послова који су кроз своју борбу показали шта је патриотизам.

Предсједник Предсједништва Борачке организације „Илиџански борац“ Горан Шеховац истакао је да су Илиџу одбранили Илиџанци, а не „нишки специјалци и неки добровољци“.

„То можете да видите и на снимцима са првог напада да су то били обични момци и старци наоружани `паповкама` са којима се не може квалитетно војно одбранити једна територију. Тог дана је у темеље Српске Илиџе животе уградило 12 наших момака“, навео је Шеховац.

Шеховац ја напоменуо да је први напад такозване Армије БиХ био веома жесток, али и да други није био ништа слабији, као ни остали који су услиједили.

Борачка организација „Илиџански борац“ у оквиру „Дана одбране Илиџе“, манифестације која траје мјесец дана, организује историјске часове и низ спортских догађаја кроз које прође више од хиљаду ученика.

„Мислим да смо једина борачка организација која води дјецу на излете на мјеста као што су `Мали зејтинлик` и `Соколица`, гдје им наши официри држе историјске часове и објашњавају им шта се то стварно догодили на Илиџи“, истакао Шеховац.

Шеховац је апаловао да Министарство просвјете и културе Републике Српске и све надлежне институције да у историјске школске уџбенике уврсте више података о протеклом одбрамбено-отаџбинском рату.

„Патриотизам мора постојати у Републици Српској. Морамо показати да не дамо Српску, да не дамо Српску Илиџу и Српско Сарајево, јер 1.604 људи који су погинули на Илиџи и дали животе за Српску не смијемо заборавити“, закључио је Шеховац.

Јованка Пејић, мајка погинулог борца Бојана Пејића, каже да Илиџа никога није напала већ да се бранила, те да је на данашњи дан 1992. године у рану зору са свих страна нападнута њена територија на којој су вјековима живјели Срби.

„Тешко ми је што нас називају агресорима и што су нам пришили тај назив“, додала је Пејићева.

Током одбрамбено-отаџбинског рата на подручју општине Илиџа погинула су 1.064 борца, од којих 560 припадника Илиџанске бригаде која је бранила своју територију од напада из праваца Сарајева, Храснице и Игмана.

Илиџанска бригада била је бастион Сарајевско-романијског корпуса Војске Републике Српске и дала је огроман допринос у стварању Републике Српске.

 

 

/Срна/