На Сокоцу је данас потписан споразум о изградњи објекта „Романијске куће“, вриједности 80.000 евра, која ће служити за промоцију и продају пољопривредних производа са овог подручја.

Споразум су потписали начелник општине Соколац Страхиња Башевић и представник Медитеранског агрономског института /ЦИХЕАМ/ из Барија Младен Тодоровић у присуству министра спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташе Кошарца.
Тодоровић је новинарима рекао да ће изградња овог објекта посебно помоћи пољопривредним произвођачима који ће на најбољи начин моћи да презентују и продају своје производе, што ће им омогућити бољи живот на овим просторима.
Он је изразио наду да ће до љета почети изградња „Романијске куће“ и да ће на јесен бити завршена, те да је обезбијеђен грант од 80.000 евра за објекат и потребну опрему.
Кошарац је нагласио да ће то бити савремени објекат, у коме ће се наћи сви аутохтони пољопривредни производи произведени на Романији.
Он је навео да је ово прилика да кроз разговоре са Институтом у Барију буде договорен и додатни дио финансијских средстава да се у овом објекту поставе капацитети за производњу сира, чиме би била извршена надоградња већ заштићеног романијског скорупа.
„Ишли би на варијанту да кроз проширење активности, користећи примарну производњу, прераду и продајни капацитет Романијске куће
радимо на додатном искораку развоја агро-туризма“, нагласио је Кошарац.
Кошарац је похвалио визију Башевића, који је још док је био народни посланик у Скупштини Републике Српске окупио пољопривреднке на својој општини, понудивши им тражење нових рјешења и искорак за њихов успјешнији рад.
„Око 3,5 милиона литара млијека које се производе на подручју општине Соколац обавезује да у том контексту заједно са ресорним министарством у Влади Републике Српске и Министарством спољне трговине и економских односа дефинишемо те кораке и једно од тих опредјељења била је изградња Романијске киће
„, истакао је Кошарац.
Башевић је изразио захвалност министру Кошарцу, који иницирао пројект чија је реализација данас започета и Тодоровићу који је помогао да изградња „Романисјке куће“ на овај начин буде финансирана.
Обавеза општине Соколац је, како је навео, обављење припремне процедуре и главног пројекта, обезбјеђење локације и издавање грађевинске дозволе.
Башевић је нагласио да је „Романијска кућа“ мултифункционалан објекат за ппромоцију и продају пољопривредних производа са подручја ове општине – млијека, меса, романијског скоруп кајмака, меда и других аутохтоних производа, што ће уједно представљати и промоцију агро-туризма, једне од развојних шанси ове локалне заједнице.
Он је навео да ће у овом објекту бити постављена и мала сирана, а у даљој будућности ће бити формиран и регионални центар за откуп сировог млијека с обзиром да је Соколац већ више од осам година рекордер у укунбој производњи млијека на Сарајевско-романијској регији.
/Срна/