Руски академик Јелена Гускова рекла је данас на Палама да је Република Српска најважнији фактор постојања БиХ.
Гускова је рекла и да је значај Источног Сарајева, Републике Српске за будућност цијеле БиХ, али и српства на балканском простору – огроман.
„Важно је да имамо будућност не само у оквиру јединствене земље него, чини ми се, сада, Република Српска је најважнији фактор уопште постојања БиХ“, изјавила је Гускова новинарима прије почетка научног скупа „Улога и значај Српског Сарајева у стварању Републике Српске“ који се одржава на Филозофском факултету на Палама.
Она је изразила задовољство чињеницом да Универзитет у Источном Сарајеву ради 30 година, да има висока достигнућа и успјешну сарадњу са Србијом и Русијом.
„Радује ме што има доста студената и професора, сарадња са Србијом, као и успјешна сарадња са Русијом, са Вороњежом, Москвом. Одушевљена сам што у Вороњеж сваке године на љето долази око 200 студената из Источног Сарајева“, истакла је Гускова.
Ректор Универзитета у Источном Сарајеву Милан Кулић рекао је да је 67 изузетно квалитетних радова еминентних стручњака из региона и окружења пријављено за овај научни скуп, који је почео предавањем Гускове.
Кулић је навео да је циљ научног скупа да се научним чињеницама освијетли политички, културни, научни и просвјетни значај Срба у Сарајеву кроз вијекове, а посебно улога и значај Српског Сарајева у стварању Републике Српске, Универзитета у Источном Сарајеву.
Он је додао да је планирано да се ради по сесијама и да буду обрађене и друге значајне теме којима ће бити освијетљена улога и значај Српског Сарајева у стварању Републике Српске.
Кулић је нагласио да је Универзитет у Источном Сарајеву институција од националног значаја која се може похвалити властитом традицијом, те да су резултати које је постигла Република Српска и Универзитет у Источном Сарајеву за ових 30 година веома импресивни.
„Поносни смо на припадност Републици Српској и Универзитету у Источном Сарајеву и посвећени квалитетном образовању и научно-истраживачком и умјетничком раду који су гарант напретка и развоја Српске и Универзитета“, истакао је Кулић и додао да без квалитетног наставног кадра не би било ни резултата Универзитета.
Градоначелник Источног Сарајева ЛЈубиша Ћосић поручио је да је Универзитета у Источном Сарајеву неодвојив и најзначајнији стуб овога града јер у двије општине окупља осам факултета, а у свом саставу има укупно 15 факултета и двије академије.
„Универзитет помаже да млади људи приликом средњошколског образовања остану у својим срединама. Када имате такав Универзитет који даје допринос посебно у организовању данашњег научног скупа, то довољно говори да и у научном смислу представља веома значајну институцију“, истакао је Ћосић.
Ћосић је нагласио да је на овом подручју дат огроман допринос стварању Републике Српске, имајући у виду да су на Палама у веома тешком периоду створене све институције Републике – од Владе, Народне скупштине, предсједника, судова, Радио-телевизије Републике Српске.
„Након тога можемо рећи да Источно Сарајево наставља да расте и развија се заједно са Републиком Српском. Источно Сарајево је својеврстан мост између Херцеговине, Бирча и Подриња и без тога моста и без сарајевских Срба сигурно да Република Српска не би данас изгледала овако“, навео је Ћосић.
Ћосић подсјећа да су сарајевски Срби свјесно прихватили жртву одласка са својих огњишта и населили један број подручја Републике Српске, одлучили да стварају Источно Сарајево, те да је огроман, немјерљив допринос то што ће многи људи који су написали радове и представљају на научном скупу разбистрити поглед на „Улогу Српског Сарајева у стварању Републике Српске“.
Научни скуп организује Универзитет у Источном Сарајеву и Град Источно Сарајево под покровитељством предсједника Владе Републике Српске, а поводом обиљежавања 30 година од стварања Републике Српске и Универзитета у Источном Сарајеву.
Посљедњег дана обиљежавања јубилеја, сутра, у 9.00 часова предвиђена је посјета српском Војничком спомен-гробљу „Мали Зејтинлик“ на Сокоцу, а у 10.00 часова посјета манастиру Светог великомученика Георгија на Равној Романији.
/Срна/