ПРИЈЕМ ЗА УЧЕНИКЕ СШЦ „28. ЈУНИ“- ПОБЈЕДНИКЕ ТАКМИЧЕЊА ЗА ИЗРАДУ АПЛИКАЦИЈА

1391

Предсједник Скупштине града Источно Сарајево Мирослав Лучић и замјеник градоначелника Данко Вучетић угостили су данас ученике СШЦ „28. јуни“ из Источног Сарајева, који су на недавно одржаном финалном такмичења за израду апликација за мобилне уређаје – „Регионални app изазов“ у Београду освојили прво мјесто.  У пратњи ученика Рада Бјелице и Радмила Боровине на пријему у Градској управи Источно Сарајево били су њихов ментор професор Драган Влачић и директор СШЦ „28.јуни“ Борис Брајовић.

Предсједник Скупштине града Мирослав Лучић рекао је да је резултат наших средњошколаца за сваку похвалу, те да њихов успјех треба промовисати и пружити им сваку врсту подршке.

„Град Источно Сарајево из буџета издваја значајна средства за материјалне трошкове средњих школа, а ове године издвојићемо додатних 30.000 КМ за пројекте које кандидују саме школе. Мислим да је то битно, јер у свакој школи постоје одређени проблеми и инвестиције које треба реализовати“, рекао је Лучић.

„Настојаћемо да и овај успјех наших средњошколаца, који је вриједан пажње, на одговарајући начин наградимо. Иначе, Град Источно Сарајево сваке године стипендира око 50 редовних студената и издваја средства за научно-истраживачке радове, за 20 студената другог и трећег циклуса студија“, рекао је Лучић.

Лучић је додао да значајан број ученика након завршетка средње школе одлази на студије ван Републике Српске након чега се, на жалост, не враћају у наш град, те да сви заједно треба да стварамо такве услове да млади остају у Источном Сарајеву.

Замјеник градоначелника Данко Вучетић честитао је награђеним ученицима, пожељевши им много успјеха и убудуће.

„И ви сте доказ да наш град често изњедри најбоље кадрове, те да су људски ресурси највећи потенцијал овог подручја“, истакао је Вучетић.

Раде Бјелица, један од награђених ученика, рекао је да је апликација коју су креирали намијењена рекреативцима који желе да у сваком тренутку знају колико километара су препјешачили или претрчали, али и да имају увид у сопствену статистику кретања. Апликацију су тестирали ученици школе и сада је у власништву `М:тела`”, навео је Бјелица.

Његов колега Радмило Боровина каже да је остварен првобитни циљ који су имали, а то је да направе функционалну апликацију, која може бити корисна и интересантна.

Директор Средње школе “28. јуни” Борис Брајовић истакао је да су изузетно поносни на ученике који су израдили ову апликацију за андроид телефоне, те додао да се може нешто ново урадити и са мало средстава и ресурса.

Професор информатичке групе предмета Драган Влачић, који је био ментор тима који је учествовао на овом такмичењу у Београду, рекао је да је презадовољан резултатима.

“Идеја је била да се искористи Google maps платформа да се покуша направити на њој нешто што је универзално и тако је израђена апликација за фитнес. Ова апликација је примјенљива, јер су ученици радили и посебне функције које омогућавају додатну прецизност, тако да је већ конкурентна на тржишту. Морам нагласити да је најпрецизнија од свих досадашњих сличних апликација”, рекао је Влачић.

Апликација је намијењена рекреативцима који желе да у сваком тренутку знају колико километара су препјешачили или претрчали, али и да имају увид у сопствену статистику кретања. Moove Fit нуди поуздано праћење пређеног пута и брзине. Апликација ради и у online и offline моду, а синхронизована је са Google мапама.

Такмичење у Београду, на којем су ученици из Источног Сарајева заузели прво мјесто, организовале су Компаније Телеком Србија, м:тел Црна Гора и м:тел БиХ, а финалу су учествовали средњошколци, побједници државних такмичења из БиХ, Србије и Црне Горе.

Због уједначености у квалитету, жири је одлучио да прво мјесто подијеле аутори двије апликације – „Solve& Share“ Гимназије „Бора Станковић“ из Ниша и аутори апликације „Moove Fit“ из школе „28. Јуни“ из Источног Сарајева. Чланови оба тима отпутоваће у Берлин, на једну од водећих IT конференција, коју спонзоришу највеће свјетске IT компаније.