СОКОЛАЦ- Ауторка пјесме „Не дамо светиње“ одушевила публику својим стиховима

53

Драгана Д. Мирковић из Београда, аутор и композитор познате пјесме „Не дамо светиње“, симбола литија у Црној Гори, представила је своје стваралаштво публици на Сокоцу.

Мирковићева је представила своју трилогију „Вера“, „Нада“ и „Љубав“ и друге књиге, а са групом са којом наступа „Талита Куми“ и своје пјесме, међу којима је и „Деца неба“.

Како је појаснила прву књигу „На крилима вере“ писала је не знајући да ће се пјесме умножити и да ће их бити довољан број за другу и трећу.

У првој и другој књизи објављене су пјесме о вјери, нади и љубави, док се у трећој уско оријентисала на љубав.

„То је духовна поезија и песме су мисионарска. Мени је циљ да свака песма дође до онога који је чита, да размисли о њој и да свака песма има своју поруку и поуку“, изјавила је Мирковићева новинарима.

Она је испричала да је пјесма „Не дамо светиње“, чији је аутор и композитор, настала „чудом Божијим“ на Михољској превлаци када јој се 28. јуна на Видовдан у манастиру Светог архангела Михаила, „јавио“ овај рефрен и читава пјесма, која је много касније постала незванична химна литија у Црној Гори.

Каже да је поносна на ту песму, те да је Господ дао да има има још двије посвећене светињама у Црној Гори.

Професор руског језика и књижевности Танкосава Дамјановић рекла је новинарима да да је Драганина поезија кренула од посјете болесној дјевојчици Анастасији, након чега је кренула прва, а потом и сљедеће пјесме, највећим дијелом аутобиографске и посвећене људима који су јој указали и најмању љубав.

Дамјановићева је испричала да је и Мирковићева боловала као дјевојчица, при чему су се многе дијагнозе смјењивале, и у свему томе је схватила да без Господа неће моћи да изађе из својих мука.

Предсједник Удружења грађана „Свети Василије Острошки“ Милан Маричић рекао је да је сам Господ уредио да чују причу о животу Мирковићеве која „свједочи живу вјеру Христову“ у покушају да што више младих људи привуче вјери као једином путу спасења, кроз чуда која се дешавају свакодневно.

На поетско-музичкој вечери уз Драгану Д. Мирковић наступила је и група „Талита Куми“, односно њени чланови Никола Дамјановић и Урош Мартиновић, те дјечији хор са Сокоца.

Организатори поетско-музичке вечери на Сокоцу су Удружење грађана „Свети Василије Острошки“ и локално Удружење „Мајка и дијете“.

Мирковићева је завришла Факултет драмских умјетности у Београду, аутор је и композитор више пјесама, које су и препјеване на више језика.

/Срна/

фото: РТВИС