Документарно-играни филм „Седам хиљада душа“ у режији Сањина Мирића, који говори о страдању Срба, Руса и Италијана у аустроугарским логорима током Првог свјетског рата, приказан је синоћ у Источном Новом Сарајеву.
Централни дио филма посвећен је логорима Јиндриховице и Броумов у Чешкој, гдје се и данас налазе споменици и меморијални комплекси који чувају успомену на више од 7.100 жртава, а Мирић је након пројекције рекао да људи треба да знају ову причу.
„У овом филму нема ниједне лажне фотографије, само сам их колорисао. На тај начин се тачно дочарају судбине тих људи, изрази и специфичности њихових њихових лица. На томе сам два мјесеца радио прије него што сам скупио средства за снимање филма“, нагласио је Мирић.
Мирић је истакао да је највећи успјех филма што је ушао у школе и што ће средњошколци имати прилику да виде ту мање познату, али изузетно тешку причу о страдању Срба.
Филм, награђиван на више од 100 филмских фестивала широм свијета, приказује судбине наших предака који су своје животе оставили далеко од отаџбине, суочени са глађу, болестима у нехуманим условима живота“, рекао је раније Срни директор Културног центра Младен Јанковић, под чијим покровитељством је и организована вечерашња пројекција.
Јанковић је навео да је „Седам хиљада душа“ остварење режисера Сањина Мирића, реализовано 2020. године уз подршку Министарства културе Србије, те представља драгоцјено и трајно свједочанство о страдању српског народа током Првог свјетског рата.
Према његовим ријечима, циљ је да се овом пројекцијом ода почаст жртвама и подсјети на важност чувања историјског насљеђа као упозорење за будуће генерације.
/Срна/
фото: РТВИС