Паљанском Дому здравља „Стана Томић“ данас је испоручено ново, модерно опремљено санитетско возило у вриједности од 116.000 КМ, захваљујући Влади Јапана.
![](https://gradistocnosarajevo.net/wp-content/uploads/2025/02/1-1024x495.jpg)
Пројектни тим општине Пале аплицирао је за грант средства, те успјешно прошао неколико фаза провјере Амбасаде Јапана у БиХ, након чега је одобрено 97.578 КМ, а остатак је финансирала општина.
Амбасадор Јапана у БиХ Тошихиро Аики изјавио новинарима да се нада да ће ова донација допринијети побољшању услуга Дома здравља и најавио сличне пројекте широм Републике Српске.
„Наставићемо да подржавамо сличне пројекте у области медицине јер ће сигурно допринијети побољшању живота грађана“, истакао је Аики и додао да му је драго што је посјетио Пале.
![](https://gradistocnosarajevo.net/wp-content/uploads/2025/02/2-1024x495.jpg)
Начелник општине Пале Дејан Којић захвалио је Влади Јапана и амабсадору Аикију за донацију, којом ће паљански Дом здравља моћи да пружи квалитетну здравствену заштиту.
„Изразили смо жељу да наставимо сарадњу са Владом Јапана и амасадором Аикијем у реализацији оваквих, али и других пројеката за које расписује позив њихова амбасада“, рекао је Којић.
![](https://gradistocnosarajevo.net/wp-content/uploads/2025/02/3-1024x495.jpg)
Директор Дома здравља „Стана Томић“ Иван Шарац је рекао да донација санитетског возила за њих значи пуно с обзиром да имају 18.967 осигураних лица, те да је проблем ако не постоји калитетан и удобан медицински транспорт.
„Транспорт је жила куцавица
од примарног до секундарног нивоа и уколико имамо добар транспорт онда смо то добро и урадили. Кроз Пале пролазе два магистрална пута, па смо оптерећени саобраћајним несрећама и осталим стварима, а поред тога имамо и олимпијску љепотицу Јахорину, гдје пружамо здравствене услуге током зимске сезоне“, истакао је Шарац.
![](https://gradistocnosarajevo.net/wp-content/uploads/2025/02/4-1024x495.jpg)
Шарац је рекао да ово није прва донација од Владе Јапана за Дом здравља, те изразио захвалност за указану помоћ.
Свечаној примопредаји возила присуствовао је и предсједник Скупштине општине Бранко Короман.
Прије промопредаје санитетског возила, јапански амбасадор Аики са сарадницима разговарао је са Којићем.
/Срна/
фото: РТВИС