Регионални програм локалне демократије на Западном Балкану 2 (ReLOaD2) наставак је иницијатива подржаних од стране Европске уније – Пројекат јачања локалне демократије (LOD, 2009-2016) и накнадно проширеног Регионалног програма локалне демократије на Западном Балкану (ReLOaD, 2017-2020). Као и претходне пројекте, овај пројекат финансира Европска унија (ЕU), а спроводи Развојни програм Уједињених нација (UNDP). ReLOaD2 ће се наставити проводити на Западном Балкану, конкретно Албанији, Босни и Херцеговини (БиХ), Косову*, Сјеверној Македонији, Црној Гори и Србији.
На Западном Балкану још увијек је недовољно развијена сарадња између јединица локалне самоуправе и организација цивилног друштва (ОЦД). Недостатак транспарентности у финансирању ОЦД из јавних извора се препознаје као једна од највећих препрека развоја и функционисања цивилног друштва, с обзиром на то да не постоји јасна одговорност у расподјели и потрошњи тих средстава. Модели који се користе су често непотпуни и дискриминаторни, те не доприносе јачању положаја и важности цивилног друштва у заједницама и успоравају даљи развој партиципативне демократије.
Пројекат за циљ има јачање партиципативне демократије и ЕУ интеграција на Западном Балкану, путем оснаживања цивилног друштва и подстицања младих на активно учешће у процесу доношењу одлука, те унапређења подстицајног правног и финансијског окружења за цивилно друштво.
Уз споменуто, радиће на јачању партнерстава између локалних власти и цивилног друштва на подручју Западног Балкана, ширењем успјешног модела транспарентног пројектног финансирања ОЦД (LOD методологија) из буџета јединица локалне самоуправе, усмјереног ка већем грађанском учешћу и учешћу младих у процесима доношења одлука и унапређењу пружања услуга у локалним заједницама.
ReLOaD2 ће побољшати капацитете локалних самоуправа и ОЦД да се укључе у продуктивна партнерства и допринијеће побољшању пружања услуга и реализацији локалних приоритета у складу са развојним стратегијама. Подстаћи ће локалне власти да користе јавно финансирање ОЦД на транспарентан и развојно оријентисан начин, препознајући локалне потребе и прихватајући пројектно заснован приступ. Такође, Пројекат ће промовисати ангажовање младих и подржати спровођење омладинских иницијатива, те ће радити на побољшању њихових економских перспектива у партнерским локалним заједницама.
Уз наведено, град Источно Сарајево учествује у ReLOaD2 активностима за младе. Једна од активности јесте Дијалог за младе – консултативни механизам за укључивање младих у живот заједнице, путем којег млади људи имају могућност да идентификују потребе, проблеме и неискориштене потенцијале, те истовремено понуде иницијативе или рјешења за унапређење квалитете властитог живота и живота локалне заједнице. Овакав начин ангажмана младих директно утиче на повећање њиховог учешћа у процесима доношења одлука на локалном нивоу, оснажује их и осигурава да се у пуном капацитету искористи њихов потенцијал. Уз то, биће подржан и одређени број омладинских пројеката, те реализован ангажман УН волонтера. Ово је одлична прилика за младе ентузијасте да се укључе у рад локалне институције, али и пруже подршку у јачању односа са организацијама цивилног друства, грађанским/омладинским удружењима, као и ReLOaD2 пројекту у реализацији активности на нивоу подручја у којем живе.
У Босни и Херцеговини, ReLOaD2 ће дјеловати у 13 партнерских јединица локалне самоуправе:
- Град Бихаћ
- Град Приједор
- Град Градишка
- Опћина Центар Сарајево
- Опћина Ново Сарајево
- Општина Рудо
- Опћина Витез
- Град Горажде
- Град Источно Сарајево
- Град Мостар
- Опћина Прозор Рама
- Општина Гацко
- Општина Угљевик
Информација о раду форума за грађанске иницијативе у ReLOaD2 партнерским јединицама локалне самоуправе
Опште информације о ReLOaD2 пројекту
Регионални програм локалне демократије на Западном Балкану 2 (ReLOaD2) је четворогодишњи пројекат (2021- 2024. године), који финансира Европска унија (ЕU), а имплементира Развојни програм Уједињених нација (UNDP).
ReLOaD2 се заснива на позитивним искуствима ReLOaD1 пројекта као и пројекта Јачање локалне демократије (LOD), који је у Босни и Херцеговини проводио UNDP, уз финансијску подршку ЕU, и који служи као примјер добре праксе која се сада користи и као модел широм Западног Балкана. Као регионална иницијатива, ReLOaD пројекат се проводи у Албанији, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Косову* , Сјеверној Македонији и Србији.
ReLOaD2 у наредне четири године (2021. – 2024.) има за циљ ојачати партиципативне демократије и процес ЕУ интеграције на Западном Балкану, подстичући цивилно друштво и младе да активно судјелују у доношењу одлука, те стимулирајући правну и финанцијску потпору за ОЦД.
ReLOaD2 ће сарађивати с локалним властима и и подстицати их да примјењују транспарентан систем финансирања, који је усмјерен на развој, препознајући локалне потребе и прихваћајући пројектно креиран приступ. Такођер, пројекат ће промовисати ангажман младих и подржати проведбу иницијатива младих, те ће радити на побољшању њихове економске перспективе у партнерским јединицама локалне самоуправе. У Босни и Херцеговини, ReLOaD пројекат сарађује са 13 јединица локалне самоуправе:
У овим јединицама локалне самоуправе ReLOaD2 је усмјерио своје активности на рад са представницима администрације јединица локалних самоуправа, опћинских вијећа/скупштина општина и организација цивилног друштва, те унапређење њихових капацитета за побољшање сарадње између локалних власти и организација цивилног друштва.
Суштина ReLOaD2 пројекта је у примјени транспарентног, пројектног финансирања пројеката организација цивилног друштва који су утемељени на локалним стратешким документима и који су фокусирани на грађане и њихове потребе.
Опште информације о активности успоставе форума за грађанске иницијативе
ReLOaD2 пројекат проводи активности које ће допринијети већем укључењу грађана у процесе доношења одлука на локалном нивоу. Ова активност подразумијева успоставу форума за грађанске иницијативе у ReLOaD2 партнерским јединицама локалне самоуправе. Сврха успоставе форума је унаприједити грађанско учешће кроз успостављање ефикасног и одрживог механизма кроз који ће чланови форума радити на препознавању проблема и потреба грађана у локалним заједницама. Шири циљ је да успостављени форуми постану један од модела путем којег ће се повећати укључење грађана у процесе одлучивања и успостављена боља комуникација са локалном управом. Чланови форума ће бити именовани од стране начелника/градоначелника на период од двије године. Након истека мандата чланови могу бити поновно именовани за ту функцију а учешће свих чланова форума је на волонтерској основи. Форум ће чинити минимално седам до максимално 14 представника локалне заједнице из:
• локалне управе;
• скупштине Града;
• локалних проминентних организација цивилног друштва (ОЦД) које су између осталог искусне и у области активизма и/или активно учествују у рјешавању проблема у локалној заједници;
• савјета/вијећа младих;
• омалдинских организација
• привредног сектора;
• јавних установа (школе, дом здравља, центар за социјални рад и сл.);
Рад форума
Форуми ће радити на дефинисању приоритета у локалним заједницама, те идентификовању више грађанских иницијативе која ће адресирати идентификоване изазове. Састанци форума ће се одржавати најмање свака 3 мјесеца. ЈЛС ће идентификовати службу/особе у оквиру чијег опис послова ће бити и рад на организовању и вођењу форума. На првом састанку ће се усвојити Пословник о раду форума. На крају сваког форума направит ће се записник који ће се доставити члановима те објавити на службеној интернет страници ЈЛС.
Основне активности форума су:
• идентификује потребе и проблеме грађана који су директно везани за квалитет живота грађана и посебно младих у локалној заједници;
• предлаже иницијативе за партнерске пројекте између ЈЛС администрације, привредног сектора и грађана за рјешавање идентификованих потреба и проблема;
• предлаже иницијативе које требају бити везане за усвојене стратешке документе ЈЛС и опћенито за побољшање квалитета живота у заједници.