НЕПРИХВАТЉИВО ДА МИГРАНТИ ИЗ ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ БУДУ ДЕПОРТОВАНИ У БиХ

66

Неприхватљиво је да се у БиХ направе нови и већи прихватни центри у које би били депортовани мигранти из Велике Британије или било које друге европске земље, рекао је директор Службе за послове са странцима Жарко Лакета.

Коментаришући писање појединих британских медија да Лондон, наводно, истражује могућност слања миграната, којима је одбијен азил, у такозване центре за повратак, а који би били изграђени на западном Балкану, Лакета је навео да не постоји ниједан ниједан оправдан разлог због којег би БиХ то прихватила.

Лакета је за „Глас Српске“ рекао да нема тог новца због ког би БиХ требало да пристане на један овакав приједлог уколико он буде упућен из Лондона на неку од надлежних адреса у БиХ.

Оцијенио је да земље ЕУ и Велика Британија очигледно посљедњих година имају проблема због великог броја миграната, па сада покушавају наћи начин да смање тај број.

Лакета је навео да су поједине европске државе у међувремену направиле одређене споразуме мимо знања Брисела, као што су Италија и Албанија, а сада покушавају увући и земље западног Балкана.

„То није наш проблем и не видим због чега бисмо евентуално пристали на овакве и сличне планове“, каже Лакета.

Он је додао да је у земљама западног Балкана у претходном периоду урађено доста када је у питању мигрантска проблематика, те да је њихов број на такозваној балканској рути знатно мањи у односу на раније године.

„Међународна сарадња са појединим државама и организацијама, поготово са Фронтексом и Србијом, али и самих агенција и полиције, довела је до знатно мањег броја миграната у БиХ. Ова сарадња је резултовала и разбијањем многобројних кријумчарских група. Сада су друге руте актуелне“, рекао је Лакета.

Према писању британских медија, на столу је својеврсни пословни аранжман који би подразумијевао да земље попут Албаније, Србије, БиХ и Сјеверне Македоније буду плаћене за прихватање сваког неуспјелог тражиоца азила у Великој Британији.

Они би били смјештани у кампове, односно притворске центре у којима би били под кључем, а користили би се за депортацију миграната из земаља са којима Велика Британија нема споразуме о репатријацији.

Предложена шема предвиђа и уклањање одбијених тражилаца азила из земаља које се сматрају несигурним према закону Уједињеног Краљевства, као што су Авганистан, Иран и Сомалија у офшор прихватилишта која би, наводно, била изграђена на просторима западног Балкана.

Ово би требало да обухвата и неуспјеле тражиоце азила из држава које се сматрају безбједним, као што су Вијетнам, Пакистан и Индија.

Према посљедњим подацима Међународне организације за миграције /ИОМ/, када је у питању БиХ, мигранти и даље највише користе три улазне тачке: на подручју Бијељине и Зворника, али и граничног прелаза Метаљка код Чајнича. Углавном се ради о Мароканцима и Авганистанцима.

Њихова рута кретања прво подразумијева одлазак до Сарајева, а онда до Бихаћа и Велике Кладуше, гдје покушају прећи границу са Хрватском.

/Срна/