СОКОЛАЦ- Обиљежен Дан манастира на Равној Романији

395

Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом изјавио је да су у Манастиру Светог великомученика Геогија на Равној Романији исписана имена више од 4.000 Срба погинулих у Одбрамбено-отаџбинском рату који су страдали као мученици бранећи човјека, право на живот, свој род, Цркву и вјеру.

„Сваки пут се молимо да нам Господ буде помоћник у нашем трпљењу у нашим биједама и невољама и да се кроз њега покажемо побједоносци“, рекао је митрополит Хризостом након Свете архијерејске литругије поводом дана овог манастира, у народу познатог као Соколица.

Митрополит Хризостом је навео да је ово спомен-црква на чијим зидовима су уписана имена више од 4.000 бораца Сарајевско-романијске регије погинулих за Христа.

Он је додао да је рат који се десио на простору бивше Југославије био рат за и против Христа, као и сви ратови у историји, јер је свијет устао против Господа и против његовог насљеђа на овим просторима.

Митрополит дабробосански нагласио је да су имена хиљада браће и сестара, који су живот дали за вјеру, крст и слободу исписана у овој цркви да бисмо их се сјећали.

„Славићемо све погинуле јер су страдали као мученици, бранећи прије свега човјека, право на живот, свој род, Цркву и своју вјеру“, нагласио је владика Хризостом.

Начелник општине Соколац Милован Бјелица подсјетио је да је блаженопочивши митрополит дабробосански Николај цркву на Равној Романији прогласио манастиром уз благослов Светог архијерејског синода и тадашњег српског патријарха Павла.

Он је истакао да у овај манастир и на Српско војничко гробље Мали Зејтинлик долази велики број вјерника, али и званичника Србије и других православних земаља, јер су ова два спомен-комплекса печат Републике Српске.

Бјелица је изразио задовољство што је данас код манастира на Равној Романији исказано јединство свих генерација и политичких опција и што заједно саборују уз митрополита Хризостома.

Подсјетивши да су на данашњи дан 1990. године сви Срби стали под један барјак, он је истакао да је то јединство изњедрило Републику Српску која се данас мора чувати и ниједним потезом се не смије дозволити да буде угрожен њен опстанак.

Начелник општине Пале Бошко Југовић нагласио је да је Дан манастира на Равној Романији посебан, не само за Сарајевско-романијску регију, него за цијелу Републику Српску, те да општина Пале има обавезу да обиљежава овај дан.

„Налазимо се на светом мјесту и сва имена бораца која су уписана у манастиру нас обавезују да се овдје окупимо и са посебним пијететом обиљежимо тај дан“, рекао је Југовић.

Романијац Мијат Томић рекао је новинарима да је поносан што је Манастир Светотог Георгија изграђен на парцели од 13 дунума коју је поклонио његов отац Петко, чију су идеју о изградњи храма подржали тадашњи представници општине Соколац.

Он је нагласио да се међу уписаним именима више од 4.000 српских бораца на зидовима овог храма налази и име његов брата Горана, који је погинуо 1993. године.

„Радује да се у порти овог манастира сваке годне окупи велики број људи из Сарајевско-романијске регије који на све начине настоје да очувају нашу традицију и српске обичаје“, рекао је Томић.

Након литругије и литије око манастира, служен је помен за све погинуле српске борце, те одржана свечана академија и богат духовно-културни програм под називом „Теби, горо Романијо“ који је отворио настојатељ манастира Соколица архимандрит Андреј.

Обиљежавању Дана Манастира Светог великомученика Георгија на Равној Романији и 20 година од његовог освештања присуствовали су представници политичког, друштвеног и привредног живота Сарајевско-романијске регије, као и организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата.

/Срна/