Одборници Скупштине општине Соколац једногласно су усвојили закључак којим одбацују одлуку Скупштине града Источно Сарајево о премијештању Царинског терминала из Сокоца у општину Источно Ново Сарајево.
Ђорђе Радић, шеф Клуба одборника СНСД-а, истакао је да је Закључком указано да су сви релевантни чиниоци овог скупштинског сазива апсолутно против измјештања Царинске испоставе.
„Закључком тражимо од Управе за индиректно опорезивање БиХ да Царински терминал у било ком облику остане у Сокоцу. Да ли ће се он ширити у неком капацитету према Источном Новом Сарајеву или негдје друго, у то нећемо залазити. На трагу чињенице да је Соколац, као општина извозно оријентисана, и да овим Закључком добрим дијелом заступамо ставове привредника из сусједних општина – Хан Пијесак, Рогатица па и Пале, јасно изражавамо став да ће се, ако Управа за индиректно опорезивање БиХ и Градска управа не буду имали слуха на наш захтјев, у наредном периоду повећати такорећи грађанска непослушност и приступити простестима или блокадама које никоме не иду у прилог. Једноставно морамо заштити наше интересе. Дуго година су се из Сокоца износиле важне институције те је дошло вријеме да општина дигне свој глас и каже да је доста са тим“, казао је Радић и додао да је према подацима Управе за индиректно опорезивање Царински терминал у Сокоцу најмањи од свих постојећих у БиХ.
Шеф клуба одборника СДС Дејан Елез изјавио је да је заједнички став локалног парламента да Царински терминал у Сокоцу мора остати.
„Овај потез је директан удар на привреду наше али и сусједних општина. Наш клуб је био искључив у ставу да не смијемо дозволити да се угаси и премјести терминал у Источно Ново Сарајево, како је Градска скупштина донијела одлуку. Одборници Скупштине општине Соколац једногласно су стали иза поменуте иницијативе, а у будућности ћемо заједно са локалним привредницима и онима из сусједних општина предузети радикалније мјере ако то буде потребно односно ако званично укину терминал. Радикалне мјере подразумијевају протесте, блокаду путева па и институција у Граду Источно Сарајево. Морамо бити изричити како се не би гасио живот у овој општини. Тих двадесетак људи су запослени при Царинском терминалу не би добили отказ, али би морали возарити у Источно Сарајево. Као човјек који је радио у другом граду, знам коју тежину и ризике то носи“, додао је Елез.
Усвојеним Приједлогом закључка о додјели признања општине Соколац, која ће бити уручена на свечаној церемонији поводом Илиндана – крсне славе и Дана општине Соколац, одлучено је да се највеће признање – Повеља општине Соколац постхумно додијели доктору Драгољубу Лазаревићу.
Златне плакете биће додијељене: докторици Сребренки Кусмук, ЈП „Путеви РС“, Стојану Кљајићу, команданту противтерористичког одреда, као и професору Грују Бјековићу.
Сребрне плакете општине Соколац биће уручене: Драгану Радовићу, носиоцу пројекта „Заборављени корјени“, потом пољопривреднику Драженку Крунићу те привреднику Предрагу Печеници.