Три ученице соколачког Средњошколског центра „Свети Василије Острошки“ Александра и Горана Јакшић, те Катарина Цвијетић, након што су ове године похађале семинаре Истраживачке станице Петница код Ваљева, пријавиле су се и очекују позив за учешће и у наредној години, на што су у њиховој школи поносни.
Овај образовни центар окупља младе таленте из разних научних области који кроз практичне обуке на семинарима током године унапређују знање, раде истраживачке пројекте и размјењују идеје са вршњацима из различитих средина, мимо званичних школских програма и устаљених наставних метода.
Ученица четвртог разреда Гимназије општег смјера у овој школи Александра Јакшић са радошћу очекује још један позив за учешће у овом програму у коме кроз истраживање стиче ново знање, без оцјена, диплома и класичног учења.
Она прича за Срну да је ове године била полазница Истраживачке станице Петница, учествујући на три семинара за биологију, зимском који је трајао шест, љетњем девет и јесењем четири дана.
„Стекла смо необично искуство кроз иновативан метод у коме је основни принцип рада истраживање. Петница нам је понудила много више искуственог знања од свих досадашњих начина учења“, истакла је Александра.
Она се нада да ће и наредне године у Петници бити у групи младих који се у лабораторији сусрећу са свим битним елементима истраживања у области биологије.
Александра се већ опредијелила за студиј стоматологије, чему је истраживање у Петници на неки начин и допринијело да изабере професију која у себи, како каже, садржи вјештину, стално усавршавање, науку и умјетност.
Ученица другог разреда Гимназије општег смјера Средњошколског центра на Сокоцу Горана Јакшић, по узору на сестру Александру, пријавила се центру Петница у за стицање више знања кроз истраживање, опредијеливши се за семинар историје.
Она је истакла да се на овај начин може много више научити о историји него кроз редовно школовање, јер се учење базира на историјским теоријама и мишљењима са социолошког становишта, што је захтијевало доста труда.
„На јесењем семинару истраживали смо либерализам и социјализам у Француској у 19. вијеку, гдје смо на радионицама на основу датих текстова износили своја критичка мишљења о учесницима у Француској револуцији и научили оно што у другим приликама не би могли“, изјавила је Горана.
Петница јој је, каже, помогла да се опредијели за истраживачка занимања, какво нуди археологија и у томе види себе у будућности.
Ученица четвртог разреда Гимназије у соколачком Средњошколском центру Катарина Цвијетић нада се позиву из Петнице за учешће и у наредној години, након што је ове стекла, како каже, дивно искуство учења без оцјена, истраживања и дружења са младима из више средина.
Пријавила се, каже, на препоруку другарице Александре и учестовала на два семинара из комбинованих наука и захваљући томе, како каже, „пронашла се у дизајну“.
Цвијетићева се за наредну годину опредијелила за дизајн и дигиталну умјетност, јер у тој области види свој будући позив и одлучила је да студира анимирани филм.
„Желим да употпуним знање јер живим у малом мјесту гдје немам довољно простора да испуним циљеве у областима које занимају“, навела је Цвијетићева.
Први пут је, што је одушевило, самостално радила тему из психологије, користећи се методологијом израде научног рада, а из биологије у лабораторији је сама експериментисала са фотосинтетским пигментима у листовима, што сматра јединственим искуством.
Ове талентоване средњошколке подржала је њихова школа, а финансијски само родитељи.
/Срна/