РАДИОЛОГИЈА ЈЕ ОСНОВ У ОТКРИВАЊУ И ЛИЈЕЧЕЊУ БОЛЕСТИ

1679

Начелник Института за радиологију Војно-медицинске академије /ВМА/ из Београда Драган Дуловић рекао је на Јахорини да радиологија, захваљујући развоју технологије и савремених дијагностичких апарата, данас пружа широке могућности за откривање и правовремено лијечење разних болести у самом зачетку.
„Радиологија нам пружа и могућност контроле терапијских ефеката одређених болести у одређеним временским периодима кроз елементе класичне радиологије, као што су ултразвучна радиологија, скенери, магнетне резонанце, ангиограмска снимања. Данашња техника, у односу на ранији период је далеко боља и напреднија“, појаснио је Дуловић.

Дуловић, који је један од предавача на 5. Балканском радиолошком конгресу са међународним учешћем, посебно је истакао чињеницу да нови најсавременији дијагностички уређаји омогућавају снимање са минималним или без икаквог зрачења, тако да нису штетни за здравље пацијената.

Према његовим ријечима, ВМА у Србији, али и региону има своје значајно мјесто у медицини, с обзиром на велико повјерење које народ у Србији и региону има према тој установи.

„Пратимо најсавременије трендове у медицини. Имамо савремену опрему коју настојимо да редовно занављамо. Наш кадар се едукује како би могли на најквалитетнији начин да рукујемо са том опремом“, истакао је Дуловић.

Дуловић је рекао да проблем који мучи све медицинске установе, а који се тиче одласка кадрова, није заобишао ни ВМА, изразивши наду да ће државе наћи начин да понуде боље услове стручњацима, како они не би морали да одлазе.

Професор на Медицинском факултету у Фочи и специјалиста радиологије Синиша Ристић рекао је да се у домену радилогије појављују технологије које се веома брзо развијају, те да је константна едукација и обука неопходна.

Ристић је нагласио да су практично сви дијагностички уређаји који постоје у свијету на располагању у некој од земаља региона, истакавши да је већ и у Републици Српској присутан значајан број савремене дијагностичке опреме.

„Имамо на располагању и хибридне технологије које представљају огроман напредак у онколошкој дијагностици и сигурно да ћемо и ми веома брзо набавити апарате који представљају свјетски стандард, док ће старе технологије отићи у историју“, појаснио је Ристић.

Ристић је навео да је Медицински факултет у Фочи одшколовао значајан број квалитетних радиолога који могу да покрију потребе источног дијела Републике Српске, али да је извјесно да ће их требати још више, пошто је потреба за стручним кадром у свијету велика, па ће извјестан број радиолога сигурно отићи у иностранство.

Предсједник организационог одбора Конгреса Мирко Петрић изразио је задовољство што је и на овогодишњем конгресу присутан велики број стручњака из области радиологије, која је једна од најпрогресивнијих и најважнијих области у савременој медицини.

Овогодишњем 5. Балканском радиолошкм конгресу присуствује више од 200 стручњака из области радиологије са простора бивше Југославије.

На тродневном конгресу који ће бити завршен сутра, говоре еминентни стручњаци из Београда, Сарајева, Фоче, Бањалуке, Тузле, Новог Сада, Добоја, Загреба и Марибора.

Специјалисти радиолошке дијагностике, инжењери медицинске радиологије и универзитетски професори, између осталог, говоре и о коришћењу ултразвука у педијатрији, радиолошкој дијагностици обољења дојке, бубрега, трбушне аорте, гинеколошких карцинома, биопсији јетре.