УСПЈЕШНО ОКОНЧАНЕ ШКОЛЕ АНИМИРАНОГ ФИЛМА И ИКОНОПИСАЊА У ИСТОЧНОМ САРАЈЕВУ

1682

У Источном Сарајеву успјешно су окончане школе анимираног филма и иконописања које су почеле у фебруару у организацији Православног центра за младе Митрополије дабробосанске „Свети Петар Сарајевски“ из овог града.
Школа анимираног филма резултирала је израдом два анимирана филма чија је тема у вези са Српском православном црквом, односно њеним утемељитељем Светим Савом.

Члан Студија цртаног филма „СЦФ 98“ из Ниша Дејан Дабић, који је уз колеге из овог студија Зорана Стефановића и Слободана Милошевића, 15 полазника школе анимираног филма упознао са основама анимације, изјавио је Срни да је један од анимираних филмова, који је завршен, екранизација пјесме Војислава Илића „Свети Сава“.

Он каже да је урађена радна верзија и другог филма под називом „Путовање Светог Саве“, а рад на њемуј започет је у јулу на Међународној колонији цртаног филма у Нишу, уз учешће и дјеце са територије Источног Сарајева.

Дабић је истакао да је Студио цртаног филма из Ниша до сада радио у неколико општина Источног Сарајева.

„У Основној школи `Петар Петровић Његош` урадили смо раније двије радионице у сарадњи са фестивалом `Први кадар`. Посебно смо радили у оквиру самог фестивала. Једну радионицу смо радили и у Средњошколском центру на Палама у окивру `Јахорина феста`“, навео је Дабић и додао да су полазницима школе анимираног филма уручене дипломе.

Истовремено са школом анимираног филма реализован је и већ традиционални пројекат школе иконописања, који ће бити окончан изложбом радова са овогдишње школе под називом „Трагом баштине Митрополије дабробосанске“, коју би 23. октобра у Културном центру Источно Ново Сарајево требало да отвори Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом.

Парох новосарајевски јереј Младен Дробњак изјавио је Срни да ће бити изложене осликане копије икона из Музеја Старе српске православне цркве на Башчаршији у Сарајеву и музеја манастира у Добруну код Вишеграда које припадају итало-критској школи.

„Са садржајима које смо понудили кроз ове пројекте жељели смо да дјеци пружимо другачији приступ умјетности и култури, да их на неки начин оплеменимо, што сматрамо значајним јер на овим просотрима нема рада са дјецом на овакав начин“, истакао је Дробњак, наводећи да је школу иконописања похађало око 60 полазника.

Он је рекао да ће Митрополија дабробосанска, односно њен Православни центар за младе настојати да са оваквим и сличним пројектима наставе и сљедећих година.

 

 

/Срна/