СОКОЛАЦ- Обука за одборнике о транспарентној додјели средстава

1210

За одборнике у Скупштини општине Соколац данас је одржана обука о улози организација цивилног друштва и транспарентној додјели средстава из општинских буџета, који је организовао Савез општина и градова Републике Српске, а циљ је да одборници дају конкретан допринос локалном развоју.
Стручни сарадник за односе са јавношћу Савеза општина и градова Републике Српске Владана Поповић Ђорђић рекла је новинарима да је обука организована у оквиру пројекта „Јачање грађанског учешћа и транспарентности на локалном нивоу“, кога финансијски подржава Регионални програм локалне демократије на западном Балкану /РеЛОаД/ у који је укључена и општина Соколац.

„Ово је друга обука у низу о теми транспарентне додјеле средстава из буџета јединица локалне самоуправе организацијама цивилног друштва и сматрамо да је ова тема изузетно важна и треба да буде у првом плану“, каже Ђорђићева.

Она је нагласила да самим тим што су одборници изабрани од грађана и треба да буду упознати са свим фазама додјеле средстава и њихове што транспарентније додјеле.

Говорећи о улози организација цивилиног друштва у развојним процесима на локалном нивоу и предностима транспарентне додјеле јавних средстава у складу са ЛОД методологијом, предавач Нада Ђурић рекла је и да је сврха овог предавања да помогне изабраним званичницима да се активније укључе у подршку локалном развоју који се одвија путем организације цивилног друштва.

Ђурићева је нагласила да су одборницима дате и основне смјернице у фазама управљања додјелом бесповратних средстава организацијама цивилног друштва.

Секретар Скупштине општине Соколац Борјанка Крсмановић истакла је да ова локална управа наставља добру сарадњу са Савезом општина и градова Српске.

Она сматра да „добре праксе није срамота ни питати ни преписати“, те да и на овај начин треба едуковати и одборнике и запосление у општини Соколац.

„Ријеч је о финансирању невладиних организација из буџета општине Соколац, за шта је ова локална управа усвојила ЛОД методологију и начин њене примјене. Данас можемо да видимо како се та методологија примјењује и како се може користити на најбољи начин у пракси“, навела је Крсмановићева.

Она је додала да су то веома битне ствари и добре праксе из Града Бијељине, који то већ дужи период примјењује, тако да су одборници Скупштине општине Соколац имали прилику да чују и виде како треба убудуће да се ради.

Регионални програм локалне демократије на западном Балкану–РеЛОаД, финансира ЕУ, а спроводи УНДП.

Програм је утемељен на позитивним искуствима пројекта Јачање локалне демократије /ЛОД/, који је у БиХ спроводио УНДП, уз финансијску подршку ЕУ, и који служи као примјер добре праксе.

 

/Срна/